Polska to kraj tętniący życiem kulturalnym, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Od barwnych ludowych festiwali, przez międzynarodowe wydarzenia muzyczne, po fascynujące rekonstrukcje historyczne – polski kalendarz kulturalny jest wypełniony po brzegi przez cały rok. W tym artykule przedstawiamy najciekawsze festiwale i wydarzenia, które odbędą się w Polsce latem 2023 roku. To doskonała okazja, by zaplanować swoją podróż tak, aby poza zwiedzaniem, móc również doświadczyć prawdziwej polskiej gościnności i kultury.

Festiwale Muzyczne

Open'er Festival – Gdynia, 28 czerwca – 1 lipca 2023

Jeden z największych festiwali muzycznych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, Open'er odbywa się na terenie byłego lotniska wojskowego w Gdyni-Kosakowie. Przez cztery dni prezentuje szeroki przekrój muzyki współczesnej – od rocka i elektroniki, po hip-hop i indie.

W 2023 roku na festiwalu wystąpią światowe gwiazdy, takie jak Arctic Monkeys, Kendrick Lamar, Lizzo i Queens of the Stone Age. Oprócz muzyki, festiwal oferuje również spektakle teatralne, projekcje filmowe i wystawy sztuki współczesnej.

Praktyczne wskazówki: Bilety najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Na miejscu dostępne są pole namiotowe, hotele w Gdyni i Sopocie oraz dobre połączenia komunikacją miejską.

OFF Festival – Katowice, 4-6 sierpnia 2023

Festiwal dla prawdziwych koneserów muzyki alternatywnej, którzy nie boją się eksperymentów i nowych brzmień. OFF Festival prezentuje artystów, którzy często są pionierami w swoich gatunkach muzycznych i wyznaczają nowe trendy.

W 2023 roku w Katowicach wystąpią m.in. The Smile (projekt członków Radiohead), Pusha T, Blawan i wielu innych artystów z całego świata. Festiwal słynie z wyjątkowej atmosfery i starannie dobranego line-upu, który rzadko zawodzi prawdziwych miłośników muzyki.

Praktyczne wskazówki: Festiwal odbywa się w Dolinie Trzech Stawów. Warto zarezerwować nocleg w Katowicach z wyprzedzeniem lub skorzystać z pola namiotowego przy festiwalu.

Pol'and'Rock Festival (dawny Przystanek Woodstock) – Czaplinek, 3-5 sierpnia 2023

Jeden z największych darmowych festiwali w Europie, organizowany od 1995 roku przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jako podziękowanie dla wolontariuszy. Festiwal przenosi się do nowej lokalizacji – Czaplinka nad Jeziorem Drawsko.

Na licznych scenach wystąpią artyści różnych gatunków muzycznych, od rocka, przez metal, po reggae i elektronikę. Festiwal słynie z niepowtarzalnej, wolnościowej atmosfery i hasła przewodniego "Miłość, Przyjaźń, Muzyka".

Praktyczne wskazówki: Wstęp jest bezpłatny. Na miejscu dostępne jest ogromne pole namiotowe, ale trzeba być przygotowanym na festiwalowe warunki. Ze względu na dużą liczbę uczestników (kilkaset tysięcy) warto przyjechać dzień wcześniej.

Festiwale Folklorystyczne i Kulturalne

Festiwal Kultury Żydowskiej – Kraków, 23 czerwca – 2 lipca 2023

Jeden z najważniejszych festiwali żydowskich na świecie, odbywający się na krakowskim Kazimierzu – dawnej dzielnicy żydowskiej. Przez ponad tydzień można uczestniczyć w koncertach muzyki klezmerskiej, warsztatach tańca i języka, wykładach, wystawach i projekcjach filmowych.

Kulminacyjnym punktem festiwalu jest wielki koncert finałowy "Szalom na Szerokiej", który gromadzi tysiące widzów na ulicy Szerokiej. To niepowtarzalna okazja, by poznać bogactwo kultury żydowskiej i jej związki z polskim dziedzictwem kulturowym.

Praktyczne wskazówki: Wiele wydarzeń jest darmowych, ale na niektóre koncerty i warsztaty trzeba kupić bilety. Warto zarezerwować nocleg w Krakowie z wyprzedzeniem, gdyż miasto jest bardzo popularne wśród turystów w sezonie letnim.

Jarmark Dominikański – Gdańsk, 22 lipca – 13 sierpnia 2023

Największy w Polsce i jeden z największych w Europie jarmark handlowy, którego tradycja sięga 1260 roku. Przez trzy tygodnie historyczne centrum Gdańska wypełnia się straganami z rękodziełem, sztuką ludową, antykami, biżuterią, lokalnymi smakołykami i wszelkiego rodzaju drobiazgami.

Jarmarkowi towarzyszą liczne wydarzenia kulturalne: koncerty, pokazy, parady historyczne i spektakle. To doskonała okazja, by poznać atmosferę dawnego, hanzeatyckiego Gdańska i zrobić zakupy, których nie znajdziesz w zwykłych sklepach.

Praktyczne wskazówki: Jarmark jest bezpłatny. Najlepiej zwiedzać go w dni powszednie, gdy jest mniej tłoczno. Warto połączyć wizytę na jarmarku ze zwiedzaniem historycznego Gdańska.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich – Zakopane, 18-26 sierpnia 2023

Barwne święto folkloru, które od ponad pięćdziesięciu lat odbywa się w sercu polskich Tatr. Na festiwalu prezentują się zespoły folklorystyczne z różnych regionów górskich całego świata, od Andów po Himalaje.

W programie znajdują się konkursy zespołów, koncerty, parady, warsztaty tańca i rękodzieła, a także kiermasz sztuki ludowej. To niepowtarzalna okazja, by w jednym miejscu zobaczyć bogactwo i różnorodność górskich kultur z całego świata.

Praktyczne wskazówki: Większość wydarzeń festiwalowych odbywa się w centrum Zakopanego. Warto zarezerwować nocleg z dużym wyprzedzeniem, gdyż Zakopane jest bardzo popularnym kierunkiem turystycznym latem.

Festiwale Teatralne i Filmowe

Malta Festival – Poznań, 16-25 czerwca 2023

Jeden z najważniejszych międzynarodowych festiwali teatralnych w Polsce, który od ponad 30 lat prezentuje najnowsze trendy w teatrze, tańcu, performansie i muzyce. Festiwal odbywa się w różnych przestrzeniach Poznania, często wychodzi poza tradycyjne sceny, angażując przestrzeń miejską i publiczną.

W programie znajdują się zarówno przedstawienia uznanych twórców, jak i młodych, poszukujących artystów z całego świata. Festiwalowi towarzyszą warsztaty, dyskusje, spotkania z twórcami i koncerty.

Praktyczne wskazówki: Na większość przedstawień trzeba kupić bilety, ale część wydarzeń towarzyszących jest darmowa. Warto śledzić program festiwalu i kupować bilety z wyprzedzeniem na najpopularniejsze spektakle.

Nowe Horyzonty – Wrocław, 20-30 lipca 2023

Największy i najważniejszy festiwal filmowy w Polsce, prezentujący kino artystyczne, eksperymentalne i niezależne z całego świata. Przez 11 dni w kilkunastu salach kinowych można oglądać filmy, które rzadko trafiają do zwykłej dystrybucji kinowej.

Festiwal słynie z odważnych wyborów programowych i prezentowania twórczości, która poszerza granice filmowego języka i porusza ważne społecznie tematy. Oprócz pokazów filmowych odbywają się spotkania z twórcami, wykłady, warsztaty i koncerty.

Praktyczne wskazówki: Centrum festiwalowe mieści się w Kinie Nowe Horyzonty, ale pokazy odbywają się także w innych miejscach Wrocławia. Bilety najlepiej kupować online, przed rozpoczęciem festiwalu.

Rekonstrukcje Historyczne

Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem – Pola Grunwaldu, 15 lipca 2023

Największa rekonstrukcja historyczna w Polsce i jedna z największych w Europie, upamiętniająca zwycięską bitwę wojsk polsko-litewskich nad Zakonem Krzyżackim z 1410 roku. Co roku na polach Grunwaldu gromadzi się kilka tysięcy rekonstruktorów z całej Europy i dziesiątki tysięcy widzów.

Oprócz samej inscenizacji bitwy, która jest kulminacyjnym punktem obchodów, odbywa się turniej rycerski, pokazy rzemiosła średniowiecznego, koncerty dawnej muzyki, warsztaty i konkursy. To prawdziwa podróż w czasie do średniowiecznej Polski.

Praktyczne wskazówki: Warto przyjechać wcześniej, by znaleźć dobre miejsce do oglądania inscenizacji. Dobrze jest zabrać ze sobą składane krzesełko lub koc, wodę i nakrycie głowy, gdyż większość wydarzeń odbywa się pod gołym niebem.

Festiwal Słowian i Wikingów – Wolin, 4-6 sierpnia 2023

Jeden z największych w Europie festiwali archeologii eksperymentalnej i rekonstrukcji historycznej, odbywający się na wyspie Wolin, w miejscu, gdzie w średniowieczu istniał słynny port i miejsce spotkań różnych kultur basenu Morza Bałtyckiego.

Podczas festiwalu można zobaczyć rekonstrukcje życia codziennego, rzemiosła, sztuki wojennej i obrzędów Słowian i Wikingów z okresu wczesnego średniowiecza. W programie są również bitwy, regaty łodzi wikińskich, koncerty dawnej muzyki i warsztaty rękodzieła.

Praktyczne wskazówki: Festiwal odbywa się w Centrum Słowian i Wikingów na wyspie Wolin. Na miejscu jest pole namiotowe, ale warto również rozważyć nocleg w pobliskich miejscowościach nadmorskich, które są popularnym celem wakacyjnym.

Oblężenie Malborka – Malbork, 21-23 lipca 2023

Spektakularna rekonstrukcja historyczna, odbywająca się w scenerii największego gotyckiego zamku na świecie. Wydarzenie odtwarza oblężenie zamku krzyżackiego przez wojska polskie w 1410 roku, po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem.

W programie znajdują się pokazy walk rycerskich, turnieje łucznicze, inscenizacje historyczne, pokazy rzemiosła średniowiecznego, koncerty dawnej muzyki i wielki spektakl wieczorny z użyciem światła i dźwięku. To doskonała okazja, by zobaczyć zamek w Malborku w zupełnie innej odsłonie.

Praktyczne wskazówki: Na większość wydarzeń wstęp jest płatny, bilety najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Warto zarezerwować nocleg w Malborku lub okolicach, aby móc uczestniczyć w wydarzeniach wieczornych.

Festiwale Kulinarne

Festiwal Smaku – Gruczno, 19-20 sierpnia 2023

Jedno z najważniejszych wydarzeń promujących polską kuchnię regionalną i tradycyjne metody produkcji żywności. Festiwal odbywa się w malowniczej wsi Gruczno nad Wisłą, w województwie kujawsko-pomorskim.

Na festiwalu można spróbować i kupić regionalne przysmaki z całej Polski: wędliny, sery, miody, pieczywo, nalewki, piwa rzemieślnicze i wiele innych. Odbywają się również pokazy kulinarne, warsztaty, konkursy i koncerty muzyki folkowej.

Praktyczne wskazówki: Wstęp na festiwal jest płatny. Warto przyjechać z pustym żołądkiem i zabrać dodatkową torbę na zakupy. Najbliższe większe miasto to Świecie, gdzie można znaleźć nocleg.

Festiwal Pierogów – Kraków, 11-15 sierpnia 2023

Kulinarne święto poświęcone jednemu z najbardziej rozpoznawalnych polskich dań – pierogom. Festiwal odbywa się na krakowskim Małym Rynku, gdzie kilkadziesiąt stoisk oferuje pierogi w różnych odmianach: od tradycyjnych ruskich, z kapustą i grzybami, przez słodkie z owocami, po zupełnie niekonwencjonalne z egzotycznymi nadzieniami.

Festiwalowi towarzyszą konkursy na najlepsze pierogi, pokazy kulinarne i koncerty. To doskonała okazja, by spróbować różnych regionalnych odmian tego popularnego dania w jednym miejscu.

Praktyczne wskazówki: Wstęp na festiwal jest bezpłatny, płaci się tylko za zamówione pierogi. W weekendy może być bardzo tłoczno, warto więc przyjść w dni powszednie.

Festiwale dla Rodzin

Festiwal Kolorów – różne miasta, czerwiec-sierpień 2023

Inspirowany hinduskim świętem Holi, Festiwal Kolorów to radosne wydarzenie, podczas którego uczestnicy obsypują się kolorowymi proszkami, tańczą i bawią się przy muzyce elektronicznej i hip-hopowej. W 2023 roku festiwal odwiedzi kilkanaście polskich miast, m.in. Warszawę (24 czerwca), Kraków (1 lipca), Wrocław (8 lipca) i Gdańsk (22 lipca).

To doskonała zabawa dla młodzieży i rodzin z dziećmi. Oprócz tradycyjnych "wyrzutów kolorów", na festiwalu odbywają się koncerty, konkursy i animacje.

Praktyczne wskazówki: Wstęp jest bezpłatny, proszki można kupić na miejscu. Warto ubrać się w białe, niezbyt wartościowe ubrania, które nie będzie szkoda pobrudzić, i zabezpieczyć elektronikę w wodoodporne etui.

Festiwal Latawców – Łeba, 28-30 lipca 2023

Międzynarodowy festiwal, podczas którego niebo nad plażą w Łebie wypełnia się setkami kolorowych latawców o najróżniejszych kształtach i rozmiarach. W festiwalu biorą udział profesjonalni latawiarze z całego świata, prezentując podniebne akrobacje i spektakularne pokazy.

Dla uczestników przygotowano warsztaty budowy latawców, konkursy, pokazy i wiele innych atrakcji. To świetna zabawa dla całych rodzin i niezapomniane widowisko dla wszystkich miłośników nieba.

Praktyczne wskazówki: Festiwal odbywa się na plaży zachodniej w Łebie. Wstęp jest bezpłatny. Łeba jest popularnym kurortem nadmorskim, warto więc zarezerwować nocleg z wyprzedzeniem.

Podsumowanie

Polski kalendarz kulturalny jest niezwykle bogaty i różnorodny, oferując wydarzenia dla miłośników każdego rodzaju sztuki i rozrywki. Od wielkich festiwali muzycznych, przez barwne wydarzenia folklorystyczne, po fascynujące rekonstrukcje historyczne – każdy znajdzie coś dla siebie.

Planując wakacyjną podróż po Polsce, warto wziąć pod uwagę terminy festiwali i wydarzeń kulturalnych, które mogą znacząco wzbogacić nasze doświadczenia turystyczne. Uczestnictwo w festiwalu to nie tylko rozrywka, ale też doskonała okazja, by lepiej poznać polską kulturę, tradycje i ludzi.

Pamiętajmy, że w przypadku najpopularniejszych wydarzeń bilety i noclegi najlepiej rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Niezależnie jednak od tego, czy wybierzemy wielki festiwal muzyczny, czy kameralny festyn folklorystyczny, z pewnością będzie to niezapomniane doświadczenie, które wzbogaci naszą podróż po Polsce.